عضویت در کانال تلگرام

بوستان آبشار تهران در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ تهران

گردشگری دسامبر 24, 2018 دسامبر 27, 2018


آبشار تهران منطقه 22

بوستان آبشار تهران

بوستان آبشار تهران یکی از جاذبه های طبیعی شمال غرب پایتخت است که در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ تهران و در انتهای بزرگراه شهید خرازی واقع شده است ویکی از اماکن گردشگری پایتخت به شمار می رود و افراد زیادی برای تفریح به آن مراجعه می کنند.

این پروژه با هدف بالا بردن سرانه فضای سبز و همچنین جذب گردشگر در ارتفاعات شمال غربی  پارک جنگلی لتمال کن احداث گردیده است .

شامل دو فاز ساخت و در مجموع ۲۰۰ هکتار مساحت می‌باشد.

آبشار تهران شامل باغ راه‌هایی در دل کوهستان می‌باشد .

با استفاده از مصالح طبیعی سنگ و چوب ساخته شده .

طرّاحی شیب پیاده راه‌های آن به گونه‌ای است که حتی کودکان و سالمندان نیز تا بالاترین ارتفاع می‌توانند به کوه پیمایی بپردازند.

این آبشار با الهام از باغ‌های سنتی ایرانی به صورت طبقه طبقه ساخته شده است که هر طبقه شامل فضای سبز، آلاچیق و برکه‌ای متفاوت از طبقه دیگر می‌باشد. در ساخت این آبشار از مصالحی استفاده شده است که با طبیعت همخوانی دارند. آبشار مصنوعی نیز در بالاترین ارتفاع مجموعه قرار دارد.

آبشار تهران منطقه 22

از امکانات این بوستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۲۵۰۰۰متر مسیر کوه پیمایی
 • آبشار مصنوعی، آبراه‌ها و جویبارها
 • ۸ برکه سنگی با مساحت ۷۵۰۰ مترمربع
 • ۲۰۰۰ متر مسیر دوچرخه سواری
 • رستوران سنتی
 • ۳۳ واحد آلاچیق
 • ۲۰۰۰ واحد پارکینگ
 • مسجد با مساحت ۴۰۰ مترمربع
 • باغ گیاهان دارویی
 • باغ گل با مساحت ۲ هکتار
 • مسیر کالسکه سواری
 • سالن آمفی تئاتر

آبشار تهران منطقه 22

 

توضیحات تکمیلی:

اولین چیزی که در ابتدای مسیر منتظرتان است، برکه ای زیباست که نوید می‌ دهد تا انتهای این سفر یک روزه قرار است با شگفتی‌ های زیادی روبه رو شوید. موضوعی که انگیزه ای می‌شود تا برای دیدن زیبایی‌ های بیشتر، پله‌ ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید و در ارتفاعی قرار بگیرید که ۲۰۰ متر بالاتر از سطح زمین است، یعنی نقطه ای که اولین آبشار در انجا قرار گرفته است. اگر به هزار و یک دلیل بیشتر از این حوصله بالا رفتن ندارید، می‌ توانید در همین طبقه و در یکی از آلاچیق‌ ها اتراق کنید و از سکوتی که بر فضا حاکم است لذت ببرید و تهران را زیر پای خود حس کنید.

اینجا دور تا دور تان تصاویری است که گویی زیبایی‌ های طبیعت را قاب گرفته است. از این نقطه به راحتی می‌توانید دریاچه مصنوعی چیتگر را ببینید. اگر هم عاشق نجواهای طبیعت هستید می‌ توانید از صدای آب درون برکه و آبشارها لذت ببرید. وقتی به تمام این زیبایی‌ ها نگاه می‌ کنید تصور اینکه تمام فضای طبیعی این مکان، به دست انسان شکل گرفته باشد، کمی به نظرتان مشکل می‌ رسد.

بالاترین بخش آبشار تهران آلاچیقی است که به آن برج تقسیم آب می‌ گویند.

این برج بیشتر شبیه یک آلاچیق بزرگ چوبی است که درست وسط آن، برکه ای کوچک قرار دارد. نیمکت هایی که اطراف این آلاچیق چیده شده اند محل مناسبی برای نشستن و دیدن مناظر پایین دست هستند. وقتی در کنار بالاترین آلاچیق آبشار تهران می‌ ایستید، می‌ توانید هشت برکه کوچک و بزرگ را ببینید که در ارتفاعات مختلف ساخته شده اند. سه برکه اول کوچک هستند و برکه‌ های بعدی کمی بزرگ‌ تر می‌ شوند اما آنچه در تمام این ۸ برکه دیده می‌ شود، این است که همگی به شکل استخر ساخته شده اند و هر برکه به وسیله گیاهان مختلفی احاطه شده که فضای جدیدی را به وجود آورده است.

آبشار تهران منطقه 22

کنار یکی از این برکه ها، نیلوفرهای آبی با گل‌ های صورتی و سفید، برکه ای طبیعی را یادآوری می‌ کنند. کمی آن طرف‌ تر نخل‌ های مرداب و جگن، از زمین سر برآورده اند.

در جایی دیگر انواع کاکتوس‌ ها در کنار برکه سوم تصویری می‌ سازند که تنها در آبشار تهران می‌ توان مانندش را دید. همچنین سماق آمریکایی، سید الاشجار، بلوط و موگو، درختانی هستند که به سنگ فرش خیس پیاده راه‌ ها سایه می‌ بخشند. ظاهرا طراح این آبشار با تاریخچه باغ‌ ها و گیاهان ایرانی آشنایی کامل داشته چرا که در فاصله میان برکه ششم تا هفتم انواع درختان میوه مثل گیلاس، آلبالو و گردو را کاشته است.

در آبشار تهران شما می‌ توانید انواع توت‌ ها و ازگیل را هم پیدا کنید؛ البته درختانی مثل صنوبر، تبریزی و سپیدار هم جایگاه خودشان را در این تفرجگاه طبیعی حفظ کرده اند.

برای بالا رفتن از این کوه و رسیدن به برکه ها، دو راه وجود دارد. یکی راه سنگی که در سمت چپ واقع شده و دیگری پلکان طویل پیچ در پیچی است که سمت راست آبشار قرار دارد. این راه‌ های پوشیده از سنگفرش، با راه‌ های فرعی شما را به سمت برکه‌ ها هدایت می‌ کنند. میان این راه ها، جوی‌ های باریکی هم تعبیه شده اند که آب را به سمت باغچه‌ ها و برکه‌ ها می‌ برند.

هر شش برکه بالایی آبشار تهران، به وسیله جوی‌ های کوچک و بزرگ با هم در ارتباط هستند.

همچنین به دلیل تفاوت ارتفاعی که این برکه‌ ها با هم دارند آبشارهایی در مسیر عبور آب ایجاد شده که ارتفاع بلندترین آنها به حدود ۱۰ متر می‌ رسد. برکه ششم جایی است که آب، راهش را به سمت یک مخزن دیگر کج می‌ کند و از آنجا برای وارد شدن به برکه‌ های هفتم و هشتم دوباره به مخزنی دیگر می‌ ریزد.

 

آبشار تهران منطقه 22

به جز برکه‌ ها و آبراه ها، یکی دیگر از جاذبه‌ های آبشار تهران، آلاچیق هایی هستند که روی برج‌ های سنگی بنا شده اند. در سمت راست این تفرجگاه، برج‌ های سه قلو روی دیواره‌ های سنگی قرار دارند.

اینها در واقع آلاچیق هایی هستند که سایبان خوبی برای استراحت دارند.

یک برج دیگر که به برج حلزونی یا برج کبوتر معروف است، کمی بالاتر از برج‌ های سه قلو قرار گرفته است و همان طور که از اسم این برج پیداست برای رسیدن به بالای آن باید پله‌ های سنگی حلزونی شکل را گرفت و بالا رفت. انتهای این راه پله چیزی نیست جز لانه کبوترها.

درست رو به روی این برج ها، یک دیوار سنگی شبیه دیوار چین اما در ابعاد بسیار کوچک‌ تر هم ساخته شده است. جنس همه آلاچیق‌ ها از چوب روس است که دوام زیادی دارد. لانه هایی برای پرندگان نیز روی دیوارهای این برج نصب اند که برای گنجشک‌ های ساکن آبشار تهران خانه ای دائمی شده اند.

آبشار تهران منطقه 22

مسیر دسترسی پارک آبشار تهران

آدرس: انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران، پارک آبشار تهران

دسترسی به پارک آبشار با استفاده از وسیله نقلیه عمومی امکان پذیر نیست و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس و مترو از ورودی آن فاصله زیادی دارد. اگر می خواهید به پارک آبشار برسید باید یا از تاکسی های آنلاین استفاده کنید یا با استفاده از ماشین شخصی خودتان راهی پارک شوید. برای این کار باید تا انتهای بزرگراه همت غرب بروید، وقتی به خروجی شهرک شهید باقری رسیدید تابلوهای خروجی پارک آبشار را دنبال کنید تا به مقصد برسید.

بدون برچسب

247 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر