پارک و جاذبه های تفریحی منطقه ۲۲ تهران ✔❤🌟

پارک و جاذبه های تفریحی منطقه ۲۲ تهران ✔❤🌟

پارک های منطقه ۲۲

منطقه ۲۲ شهرداری تهران در غربی ترین قسمت شهر تهران قرار گرفته است و جزئی از وسیع ترین مناطق تهران است. همین وسعت دلیل وجود فضای سبز و جاذبه‌های گردشگری بسیار است.
در این مطلب به معرفی پارک های منطقه 22 می پردازیم با ما همراه باشید.

پارک جنگلی چیتگر

در مقاله آب و هوای تهران منطقه ۲۲ توضیح دادیم که منطقه ۲۲ در قسمت غربی پایتخت و در مسیر باد هایی که از غرب وارد می‌شوند، می باشد. پارک جنگلی چیتگر که در این منطقه قرار دارد نیز در همین مسیر قرار دارد و به خاطر وسعت زیاد یکی از مناطقی است که باعث لطافت هوای تهران بزرگ می‌شود. این بوستان دارای امکانات تفریحی و رفاهی بسیار متنوعی است که در ادامه برایتان شرح می دهیم:

معرفی پارک جنگلی چیتگر

زمان تاسیس پارک جنگلی بزرگ به دوره پهلوی دوم و سال ۱۳۴۲ بازمی‌گردد. این پارک دارای پستی و بلندی های بسیاری بوده بر روی تپه ماهور قرار دارد. ارتفاع این پارک از سطح دریا چیزی حدود هزار و ۲۲۵ متر است و وسعت آن ۸۷۴ هکتار می باشد.

پارک چیتگر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است، که قسمت غربی مساحت ۶۵۸ هکتاری و قسمت شرقی ۲۵۳ هکتاری دارا هستند. اگر از میان این پارک جنگلی بزرگ عبور کنید، مسیری آسفالته ۱۴ کیلومتری را مشاهده می کنید و اگر ادامه دهید مسیری ۵۰ کیلومتری،که خاکی هست نیز وجود دارد.
در قسمت زیری این پارک تونل دو قلو و بزرگی عبور می‌کند که تونل شهدای غزه نامگذاری شده و مزیت این تونل توسعه بزرگراه حکیم بدون قطع حتی یک درخت می باشد. هدف اصلی از احداث این پارک بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده است.

پوشش گیاهی و جانوری

این پارک دارای پوشش گیاهی بسیار متنوعی از جمله :سرو نقره‌ای، پلت، اقاقیا، سرو خمره ای، نارون، ارغوان و افرای سیاه می‌باشد. درصد بسیاری از نوع پوشش گیاهی پارک چیتگر را درختان سوزنی برگ تشکیل می‌دهند.

گونه‌های جانوری این پارک نیز شامل : سنجاب، روباه، کلاغ،گنجشک، مرغ مینا و طوطی می‌باشند .

محل قرارگیری پارک جنگلی چیتگر

همانطور که گفتیم این پارک در منطقه ۲۲ تهران واقع شده و در مسیر آزادراه تهران-کرج قرار دارد. همچنین این بوستان در جوار دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) و از سمت شمال به اتوبان حکیم غرب یا شهید همدانی نیز متصل است. البته این پارک جنگلی بزرگ از سمت غربی و شرقی به ترتیب به شهرک سرو آزاد، پیکان شهر، باغ گیاه شناسی و منطقه خرگوش دره نیز ارتباط دارد.

مسیرهای دسترسی و ورودی های پارک جنگلی چیتگر

شما می توانید با خودرو از طریق آزادراه تهران کرج به سمت غرب، بعد از اتوبان آزادگان، خروجی پارک چیتگر و توسط مترو در ایستگاه های : ایران خودرو و مترو چیتگر نیز به این پارک دسترسی پیدا کنید.
پارک چیتگر دارای ۵ ورودی است که عبارتند از:

 1. بلوار کوهک ایستگاه مترو چیتگر
 2. خروجی آزادراه تهران-کرج، جنب مدیریت پارک
 3. بلوار دستواره بعد از پمپ گاز
 4. آزادشهر
 5. ایستگاه مترو ایران خودرو

امکانات پارک جنگلی چیتگر

این پارک با وسعت بسیار خود امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری را نیز در خود جای داده که در قسمت شرقی واقع شده اند و به همین دلیل بافت قسمت غربی به صورت جنگلی باقی مانده است. برخی از این امکانات عبارتند از:
آلاچیق، یگان حفاظت، کتابخانه، سالن اجتماعات، ایستگاه اسکان اضطراری، سرویس بهداشتی، پیست های مختلف ورزشی و ….. که در ادامه جمع مورد را شرح می دهیم .

باغ راز هستی

این باغ با مساحت 18.5 هکتاری در ضلع جنوب غربی قرار دارد و در سال ۱۳۹۸ افتتاح شده است. این باغ دارای پوشش گیاهان دارویی بسیاری است، که در کنار آن آنها گیاهان آبزی، مرکباتی، و …. نیز دیده می‌شوند.
همچنین باغ راز هستی دارای حیات وحش بسیار وسیعی است که می‌توانید در آن با حیوانات ارتباط برقرار کنید و آنها را نوازش کنید.

از جمله امکانات دیگر باغ راز هستی : کلینیک‌دامپزشکی، کافی شاپ، کافه دمنوش و ….. هستند البته در نظر داشته باشید بازدید از این باغ به صورت رایگان می باشد.

بوستان بانوان ریحانه

این بوستان نیز دارای مساحت ۱۸ هکتار است و امکانات ورزشی بسیاری از جمله : پیست اسکیت، ست بازی کودکان، ایستگاه تندرستی، سالن بدنسازی، پیست دوچرخه سواری، سالن بیلیارد،سالن ورزشی بانوان، سالن چند منظوره ورزشی ، سالن پینگ پنگ، فوتبال دستی و زمین بازی محصور را دارا می باشد.
البته این بوستان امکانات رفاهی بسیاری شامل : آمفی تئاتر روباز، نمازخانه، خانه عکس، ست های نشیمن، آلاچیق های مجهز، آبنما، نمازخانه، رختکن، سیستم صوتی، آب خوری، و زمین چمن می باشد.
شما می توانید از طریق ورودی شماره یک پارک جنگلی چیتگر وارد این بوستان شوید.

باشگاه های سوارکاری

در بوستان جنگلی بزرگ چیتگر چندین باشگاه سوارکاری برای علاقمندان تعبیه شده است که عبارتند از :

 • باشگاه سوارکاری بام : فاز غربی خیابان یکم
 • باشگاه سوارکاری ابرش : فاز غربی درب شماره ۳ خیابان بوستان
 • باشگاه سوارکاری آریاسب : ورودی ۲ و ۳ چیتگر، انتهای بلوار دستواره
 • باشگاه سوارکاری میلاد : فاز غربی
 • باشگاه سوارکاری چیتگر

پیست دوچرخه سواری، پینت بال، رستوران های : ( تشریفات، باراد، مروارید، غرفه اغذیه و تنقلات )،درمانگاه، آتش‌نشانی، هلال احمر، پمپ بنزین و گاز و حیوانات بسیار از دیگر امکانات و جاذبه‌های این پارک جنگلی بزرگ می‌باشند.

پارک جنگلی خرگوش‌دره

از دیگر مناطق سرسبز و پر دار و درخت قسمت غربی تهران می توانیم به پارک جنگلی خرگوش‌دره که در منطقه ۲۲ واقع شده است، اشاره کنیم. محل قرارگیری این پارک در قسمت شمال غربی تهران منطقه ۲۲ و همچنین روبروی درب اصلی ورزشگاه بزرگ آزادی که بزرگترین مجموعه ورزشی ایران است، می باشد. همچنین پارک جنگلی خرگوش‌دره در نزدیکی دو اتوبان آزادگان و تهران کرج قرار دارد.

معرفی پارک جنگلی خرگوش‌دره

این پارک با مساحت ۶۵ هکتاری از سال ۱۳۴۰ در خوش آب و هوا کردن تهران نقش بسیاری داشته است. بافت جنگلی این پارک پوشیده از درختان کاج و سرو ، زبان گنجشک و اقاقیا است.
برخلاف بوستان جنگلی چیتگر این بوستان در تعطیلات و آخر هفته ها ازدحام زیادی ندارد و برای اشخاصی که به دنبال استراحت در محیطی آرام هستند، بسیار مناسب است.

امکانات پارک جنگلی خرگوش‌دره

 • پارک مسافران جهت اسکان موقت مسافران به تهران
 • سرویس بهداشتی
 • آلاچیق در کوه
 • محل برپایی چادر
 • زمین بازی کودکان
 • زمین ورزشی و ……

آدرس : شمال اتوبان تهران-کرج، پس از بلوار غربی استادیوم آزادی

پارک جنگلی وردآورد

یکی از بزرگترین پارک های جنگلی تهران پارک جنگلی وردآورد می باشد، که در همه ایام علی الخصوص فصل تابستان دارای طرفداران بسیاری است. این پارک در منطقه ۲۲ تهران واقع شده و دارای مساحتی حدود ۱۰ هکتاری است. این پارک جنگلی و محبوب در سال ۱۳۷۰ تاسیس و با جای دادن امکانات بسیار مناسب در خود به یکی از پر رفت وآمدترین پارک های تهران تبدیل شده است .

پوشش گیاهی پارک جنگلی وردآورد

پوشش گیاهی بسیار متنوع این پارک که شامل درختان زیادی از جمله : پسته، کاج، سماق، سنجد، گز، بادام کوهی و تنگرس می‌شود، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

امکانات

این پارک با امکانات بسیار متنوع و خود که برای هر قشر و هر سنی مناسب است تبدیل به یکی از محبوب ترین پارک های کشور شده است. از جمله این امکانات می توانیم به:

پیست دوچرخه سواری

بوفه

آلاچیق

زمین‌های ورزشی متنوع

رستورانهای بسیار

مبلمان پارکی و….. اشاره کنیم.

مسیر دسترسی : حدفاصل بزرگراه کرج به پادگان سپاه، روبروی ایستگاه تقلیل فشار گاز.

پارک جنگلی لتمان کن

از دیگر مناطق دوست داشتنی برای سفرهای خانوادگی بوستان جنگلی لتمان کن با مساحتی بیش از ۲۰ هکتار است. این بوستان با منظره بی‌نظیری که از ارتفاعات شهر در خود جای داده به محبوبیت رسیده است. ارتفاع بوستان جنگلی لتمان کن از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است، که این موضوع سبب خنکی بسیاری منطقه شده است.
این بوستان در سال ۱۳۷۲ به رسمیت شناخته شد و در محدوده منطقه ۲۲ قرار گرفت. پوشش گیاهی این بوستان شامل  درختان: ارغوان ،توت، کاج ،زبان گنجشک و سرو بریس می باشد، که یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای پیک نیک های خانوادگی است.

امکانات پارک جنگلی لتمان کن

این بوستان از سه قسمت مختلف دارای نگهبانی است که شما باید برای ورود آن ها را پشت سر بگذارید. جاده باریک این بوستان جایی برای توقف خودرو ندارد، اما منظره بی نظیر داخل این جاده چشم شما را خیره خواهد کرد. از جمله امکاناتی که در پارک جنگلی لتمان کن وجود دارد می‌توان به: سیستم روشنایی مناسب در بخش‌های شمالی، آلاچیق های خانوادگی، سرویس بهداشتی، مسیر پیاده روی و جاده دوچرخه سواری اشاره کرد.

راه‌های دسترسی : بزرگراه همت شرق به غرب، پس از بزرگراه آزادگان، بلوار کاشان، بوستان جنگلی لتمان کن

پارک آبی اوپارک

معرفی

همانطور که از نام این پارک نیز پیداست، این پارک مجموعه تفریحی ورزشی و گردشگری آبی است که در اتوبان کرج با مساحتی ۵۵ هزار متر مربعی ساخته شده و گنجایش آن چیزی حدود ۳ هزار نفر می باشد. این مجموعه بزرگ و محبوب دارای قسمت های متفاوتی است که در ادامه آنها را شرح می دهیم.

سرسره های مهیج

در مجموعه اپارک وسایل بازی بسیار متنوع قرار گرفته است یکی از جذاب ترین وسایل تفریحی  ابیس می باشد، که جزء محبوب ترین و بهترین تفریحات دورهمی‌های دوستانه است. از جمله دیگر وسایل مهیج تفریحی این پارک آبی می توانیم به جزیره الوپیا، جکوزی، رودخانه خروشان، گردالوپ، گوگولیا، اٌپیچ، اٌرنگ، آکوالوپ، استخرموج، بومرنگ، ابر شیب، رالی شیب و ….. اشاره کنیم که این لوازم تفریحی جذاب هر شخصی را وسوسه می کند تا حداقل یک بار هم شده هیجان آنها را تجربه کند.

تغذیه

در مجموعه وسیع اٌپارک قسمتی نیز برای افرادی که نیاز به غذا و نوشیدنی پس از فعالیت بسیار مهیج دارند، فراهم شده. شما در این قسمت خوراکی های بسیار متنوع جذاب و خوشمزه، آبمیوه، بستنی و غذاهای متفاوت را مشاهده خواهید کرد، که خوردن آنها در کنار استخر خالی از لطف نخواهد بود.

ماساژ

در میان این بازی های مهیج و خوراکی های رنگارنگ اگر احتیاج به رفع خستگی و دریافت انرژی نیز داشتید، مجموعه آبی اپارک قسمتی را نیز برای شما تدارک دیده است. می توانید با مراجعه به قسمت اسپای مجموعه از انواع خدمات ماساژ تایلندی، ریلکسی، پرفورمنس، فوت ماساژ، تای ماساژ، شمع داغ، شعله داغ و ….. بهره مند شوید.

عکاسی و فیلمبرداری

همچنین شما اگر مایل به ثبت لحظات هیجان انگیز خود بودید نیز نگران نباشید، تیم عکاسی تمام مدت در مجموعه حضور دارند و می توانید پس از انجام هماهنگی عکس های خود را به منزل ببرید.

قوانین

 • ورود کودکان زیر یک سال به استخر ها ممنوع است.
 • ورود بانوان باردار ممنوع است.
 • پوشیدن مایو و الزامی است.
 • افراد زیر ۱۸ سال باید همراه بالای ۱۸ سال داشته باشند.
 • ورود تلفن همراه جواهرات و لوازم قیمتی ممنوع است.

مسیر دسترسی : اتوبان تهران-کرج، بعد از بزرگراه آزادگان، بلوار کوهک، انتهای خیابان شمیم .

آبشار تهران

در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با یکی از چشم اندازهای زیبا و جدید تهران که نمایی بی نظیر را ارائه می‌دهد آشنا کنیم. این پارک با وجود جاذبه‌های بسیار زیبای خود هنوز جایگاه بسیار مشهور و معروفی در میان شهروندان تهرانی به دست نیاورده است.
محل قرار گیری پارک آبشار تهران در غربی ترین نقطه پایتخت یعنی منطقه ۲۲ و جایی بالاتر از پارک و دریاچه چیتگر می باشد. دلیل نامگذاری این پارک وجود آبشاری مصنوعی در قسمت اصلی آن است. بسیاری از شهروندان صبح خود را با پیاده روی در این مسیر زیبا و تماشای چشم انداز بی نظیر آن شروع می کنند.

مسیرهای پیاده روی این پارک از سنگ و چوب ساخته شده و طراحی آن به صورتی است، که همه سنین به راحتی می توانند خود را به قله جذاب آن برساند.
البته طراحی کلی این پارک شبیه به باغ های سنتی ایرانی است و ساخت آن به صورت طبقه ای انجام شده است. هر طبقه آلاچیق و فضای سبز و پارک های مخصوص خود را نیز داراست.

امکانات

اگر بخواهیم مهمترین جذابیت این پارک را بازگو کنیم، باید از حال و هوای خوش آن برای شما بگوییم. شما در مسیر دسترسی به این آبشار هرگز باور نمی کنید که در میان این برج‌ها و بیابان ها واقعا پارک سرسبزی وجود داشته باشد، اما بلافاصله پس از ورود به پارکینگ مجموعه متوجه از عظمت و زیبایی پارک آبشار تهران خواهید شد.

در طول مسیری که شما برای رسیدن به بالای پارک آبشار طی می کنید، می توانید برکه ها و آبشارهای مصنوعی کوچک و بزرگی را ببینید که  کارشان زیباتر کردن و خنک تر کردن محیط است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که امروزه به دلیل کمبود آب و خشکسالی تنها در ساعت های مشخصی آبشار کار می کند.

پس از ورود به این پارک آبشار اولین چیزی که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند، چشم‌اندازیست که پارک از شهر تهران در اختیارتان میگذارد. از دلایل دیگر مراجعه به این پارک می توان به فضای بسیار عالی برای عکاسی در هوای تمیز و ارتفاعات اشاره کرد ،همچنین زمین بازی کودکان، ورزش در هوای آزاد و رستورانها و کافه های سیار و ثابت جزء دیگر جاذبه های این پارک محسوب می شود.

باغ ملی گیاه شناسی

شهروندان تهرانی همواره برای فرار از شهر شلوغ و آلوده خود، به دنبال مکان های سرسبز و پر آرامش برای گذراندن اوقات فراغت هستند. یکی از این مکان ها که در این قسمت از مقاله قصد معرفی آن را داریم، باغ گیاه شناسی ملی ایران است که شما را با بازدید از آن هم می توانید اوقاتی پر از آرامش را در هوای سالم بگذرانید، هم با انواع گلها و گیاهان بومی ایران و جهان آشنا شوید. باید قبل از توضیح کامل در رابطه با این باغ بگوییم که هرگز فراموش نکنید این باغ جزء ده باغ برتر دنیا در زمینه گیاه شناسی محسوب می شود و واقع شده در مراتع پارک چیتگر در منطقه ۲۲ غرب  تهران می باشد.

معرفی

زمان شکل گیری این باغ سرسبز و زیبا به دهه ۳۰ باز می‌گردد، که در آن زمان توسط کارشناسان ایرانی و همکاری چندین نفر کارشناس خارجی طراحی و ساخته شد. وسعت این با ۱۴۵ هکتار است، که در اراضی چیتگر تهران جای دارد.

آب و هوای باغ ملی گیاه شناسی تهران نیمه خشک است و گیاهان بسیاری اعم از بومی و غیربومی در آن کشته شده اند.
از مهمترین فعالیت‌های این باغ بزرگ و چشم نواز می توان به تحقیقاتی که در زمینه علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا کردن مردم با اهمیت نگهداری از گیاهان دارد، اشاره کرد.
چشم انداز باغ ملی گیاهشناسی بسیار خیره کننده است و شما می توانید مناظر کوه زاگرس، البرز و هیمالیا را به صورت شبیه سازی شده مشاهده کنید. همچنین این باغ دارای ۶ رودخانه، یک دریاچه و دو آبشار است که محیطی طبیعی را تداعی می کنند.

بخش های مختلف به دلیل وسعت بسیار زیاد و بخشهای بسیار متفاوت این باغ ما در اینجا تنها بخش های مهم را برایتان نام می بریم :

کلکسیون ها

 • قطعات آموزشی و نمایشی
 • باغ سیستماتیک
 • باغ گیاهان دارویی و صنعتی
 • آربراتوم
 • جنگل و گردشگاه شاکای
 • باغ صخره ای و گیاهان زینتی
 • میدان مرکزی باغ رز
 • چهارباغ ایرانی
 • پهن برگان همیشه سبز

رویشگاه های بومی

 • رویشگاه هیرکانی
 • رویشگاه زاگرس
 • رویشگاه البرز جنوبی
 • رویشگاه ایرانی-تورانی
 • گلخانه جنوب ایران
 • باغ پیازهای ایرانی
 • باغ میوه های بومی

رویشگاه های غیر بومی

 • رویشگاه اروپا
 • رویشگاه قفقاز
 • چمنزارهای آمریکا
 • رویشگاه هیمالیا
 • رویشگاه چین و ژاپن
 • *موزه حشرات دارای بیش از ۳۰ هزار نمونه از گونه های مختلف حشرات ایران و جهان .
 • * خرید *آموزش  پرورش گل و گیاه *کافه *رستوران *آلاچیق *پارکینگ *نمازخانه *سرویس بهداشتی و…..

در نظر داشته باشید که بهترین فصل بازدید از این واقع بی نظیر پاییز است  .

دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس

از جدیدترین و متفاوت ترین جاذبه هایی که می توانید برای گردش با خانواده یا دوستان یا حتی گذران وقت به تنهایی انتخاب کنید، دریاچه چیتگر می باشد. دریاچه چیتگر یا همان دریاچه شهدای خلیج فارس واقع در غرب تهران و قلب منطقه ۲۲ می باشد. دارای محدوده بسیار وسیع و تفریحات هیجان انگیز، رستوران های متفاوت و لوکس با رده قیمتی متفاوتريال مرکز خرید بام لند و …. است.

دریاچه چیتگر اکنون محبوب ترین جاذبه شهر تهران به شمار می‌آید و دارای امکانات و تفریحات بسیار زیادی است که در ادامه بازگو خواهیم کرد، مجموعه تفریحی دریاچه شهدای خلیج فارس با مساحت ۲۵۰ هکتاری می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای گذراندن یک روز پر هیجان و پر آرامش باشد .

بخش ها و امکانات مختلف دریاچه شهدای خلیج فارس

 • قایق سواری
 • راید اسکیت هوایی
 • سرسره‌های سقوط آزاد
 • پیست پرش در آسمان
 • سینمایی شش بعدی
 • بخش تفریحی VR LAND
 • رول گلایدر
 • تشک پرش آزاد
 • فوتبال دستی انسانی
 • اسکای فلایر بام لند
 • سافاری پارک وحشت
 • چرخ و فلک
 • ماشین برقی و کوبنده
 • پیست کارتینگ
 • زمین بازی مخصوص کودکان
 • مسیر دوچرخه سواری
 • مسیر پیاده روی
 • ساحل سنگی
 • عکاسی
 • پیک‌نیک در کنار دریاچه
 • ماهیگیری
 • مجموعه خرید و رستوران های بام لند
 • سرویس بهداشتی
 • نمازخانه و……

آدرس

 1. بزرگراه شهید همت، خروجی بلوار کاشان، میدان موج، خیابان موج، بلوار صدف، مرکز تفریحی بام لند،
 2. منطقه ۲۲ ،اتوبان همت غرب ،خروجی دریاچه چیتگر ،دریاچه چیتگر