تعاونی مسکن چیست؟

تعاونی مسکن چیست؟

تعاونی مسکن چیست؟

در اصل می‌توان گفت تعاونی مسکن یک شخصیت حقوقی است ، که از گروهی از افراد تشکیل شده است  . تعاونی مسکن غالباً دارای امکاناتی محدود است و اعضای آن نیازهای مشترکی را از لحاظ شکل مسکن و داشتن سرپناه احساس می کنند و دست به همکاری برای تحقق نیاز می زنند .
عضویت در چنین شراکت هایی به صورت داوطلبانه بوده و به صورت دموکراتیک کنترل می شود .

 خصوصیات تعاونی‌های مسکن موفق

در شرایط کنونی افرادی که قصد خرید واحدی و سرمایه گذاری در زمینه مسکن را دارا هستند،  برای انتخاب به شرایط بسیار سختی برخورد می کنند . زیرا هیچ مرجع دقیقی برای تحقیق و کسب اطلاعات وجود ندارد . بنابراین شخصی که وارد یک پروژه می شود کار بسیار پر ریسکی را شروع کرده است ، اما چند سالی است که با توجه به رشد و پیدایش تعاونی‌های مسکن بسیار،  انتخاب برای مشتریان و افراد خواهان هموار شده است . شما می توانید با توجه به مواردی که ما در ذیل عنوان می‌کنیم یک انتخاب درست برای سرمایه گذاری و خرید واحد توسط تعاونی ها را داشته باشید .

فعالیت

همان طور که همه می دانیم مهمترین خصوصیات یک تعاونی مسکن موفق فعال بودن آن است ، منظور از فعال بودن این است که شما در هنگام بازدید از محل پروژه فعالیت‌های کارگران را ببینید . البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که اسکلت برخی پروژه‌ها به صورت پیچ و مهره می باشد و در این نوع پروژه همیشه کارگران در محل حضور ندارند . زیرا اسکلت در کارخانه ساخته می شود و بعد در محل پروژه نصب می گردد . برای اطلاع از فعال بودن چنین پروژه‌هایی با فاصله زمانی یک یا دو ماه و بازدید مجدد می توانید فعال بودن پروژه را ببینید .

رضایت سهامداران و اعضا

اعضا و سهامداران یک تعاونی خوب و موفق همیشه از عملکرد تعاونی رضایت دارند و به صورت کامل در جریان فعالیت‌ها و پیشرفت پروژه ها هستند . شما برای اطلاع از وضعیت این اشخاص کافیست از فروشنده‌ها فروشندگان امتیازها پرس و جو کنید و علت فروششان را جویا شوید . اگر فروش آنها به دلایل موجهی همچون مهاجرت نیاز به پول نقد و غیره باشد ، نشان دهنده این است که فروشنده از عملکرد تعاونی راضی است . اما اگر تعاونی مشکلاتی در نحوه عملکرد یا غیر داشته باشد می توانید از لابلای حرف‌های فروشنده متوجه شوید .

 زمانبندی پروژه

یک تعاونی خوب به طور معمول دارای جدول زمانبندی پیشرفت پروژه می باشد ، که این موضوع یکی از اصول سنجش پروژه و  تعاونی است  . عموماً پروژه‌های خوب جدول زمانبندی پیشرفت دارند و آنهایی که از این زمان بندی عقب هستند دارای عملکرد خوبی نیستند .

موقعیت مکانی و امکانات پروژه ها

در کل همه گزینه های انتخاب یک تعاونی باید به نفع اعضاء و منطقی باشد . به عنوان مثال زمینی که تعاونی برای ساخت پروژه انتخاب می‌کند ، طراحی نما ، نقشه واحد ها ، امکانات و مشاعات پروژه و…. باید از کیفیت و جذابیت بالایی برخوردار باشد و به گونه‌ای قرار گرفته باشد،  که جای هیچ گونه ایراد گیری توسط خریدار نداشته باشد.

قیمت پروژه و نحوه پرداخت

از خصوصیات یک تعاونی خوب این است که قیمتی که شما برای واحد پرداخت می‌کنید ، یک قیمت تمام شده واقعی باشد و نسبت به تمام امکانات و مصالح به کار رفته در پروژه منطقی باشد . همچنین نحوه پرداخت و شرایط اقساط آن باید به گونه‌ای در نظر گرفته شود ، که اعضا از پس پرداخت آن بر بیایند .

نحوه امتیاز دهی و اولویت بندی

همانطور که می دانید عموما از ابتدای پروژه مشخص نمی‌شود که واحدهای اعضا در کدام طبقه قرار خواهد گرفت . به طور معمول قیمت طبقات بالاتر بیشتر از طبقات اول می باشد و طبق این نکته مهم است که طبقه ای به چه عضوی تعلق می گیرد ، بر همین اساس تعاونی ها باید  طرحی در نظر بگیرند  که تقسیم بندی به طور عادلانه صورت پذیرد .
برای مثال جهت پرداخت اقساط امتیاز مثبت و منفی در نظر گرفته می‌شود و اعضایی که اقساط خود را زودتر یا به موقع پرداخت می کنند ، امتیاز مثبت و اعضایی که دیرکرد در پرداخت اقساط دارند امتیاز منفی دریافت می‌کنند و همین امتیازات مثبت و منفی می شود معیار اولویت بندی اعضا .

نوع قرارداد و شیوه نقل و انتقال

این مسئله اهمیت بسیاری در یک تعاونی مسکن را داراست و باید بر اساس قانون نقل و انتقال پیش فروش باشد . به این معنی که اگر سازنده شخصی باشد به طور حتم باید دفترخانه اسناد رسمی یک پیش سند صادر کند . اما در مورد سازنده های تعاونی یک وکالتنامه و اقرارنامه رسمی در دفترخانه صادر می‌شود و دفترچه مالکیت واحد پس از انجام مراحل نقل و انتقال می شود . اگر تعاونی‌ها هر روشی جز این را پیش بگیرد نشانه از ناسالم بودن آن تعاونی است .

هدف از تشکیل تعاونی مسکن

در قانون اساسی بخشی اختصاص یافته به افراد آسیب‌پذیر و کم‌درآمد وجود دارد ، که بخشی از نیازهای این دسته از افراد جامعه داشتن مسکن و سرپناه می باشد . هدف اصلی تشکیل تعاونی‌های مسکن صورت گرفتن اقداماتی برای این اقشار میباشد . تعاونی‌های مسکن واحدهای مسکونی را با قیمت تمام شده که واقعی است در اختیار اعضا و کارکنان خود می گذارند و اعضا با پرداخت اقساط مشخص صاحبخانه می‌شوند .

 شخصی یا ارگانی

از مهمترین نکات انتخاب یک تعاونی این است که  بدانید تعاونی مورد نظر شخصی است یا به ارگان خاصی تعلق دارد . البته این نکته را از قلم نیندازید که از روی اسم تعاونی نمی توان فهمید که تعاونی مربوط به مجموعه خاصی است ، یا توسط یک شخص مدیریت می شود .

 تفاوت پروژه های شخصی ساز با پروژه‌های ساخت تعاونی مسکن

 پیش فروش آپارتمان توسط سازنده شخصی

به طور معمول تعداد آپارتمان هایی که توسط سازندگان شخصی به پیش فروش می‌رسند ، بسیار کمتر از واحدهای است که توسط تعاونی های سازنده مسکن به فروش می‌رسند . یک خریدار اگر بخواهد آپارتمانی را از یک سازنده شخصی خریداری کند ، ابتدا باید در رابطه با نام و نشان و سابقه کاری سازنده ، پروژه‌های قبلی ساخته شده توسط سازنده ، زمان تحویل توسط سازنده ، کیفیت واحدهای ساخته شده و استقبال مشتریان و …. تحقیقات جامعی انجام بدهد .

بعد از تحقیق در رابطه با موارد ذکر شده می رسیم به قیمت واحد ها و نحوه پرداخت و قیمت تمام شده یک آپارتمان و نحوه محاسبه بر اساس مترمربع ( بهای زمین + قیمت تمام شده ساخت) و همچنین حتماً باید این نکته اصلی را در نظر داشته باشید که سازنده شخصی مبلغی را نیز به عنوان سود خود به قیمت تمام‌شده آپارتمان اضافه می‌کند . یعنی در اصل زمانی که ساخت و ساز به اتمام رسید و تمام واحدها به فروش رفت ، سازنده شخصی علاوه بر قیمت زمین و مبلغ تمام شده ساخت و ساز و اجرت خود و کارگران و کارمندان پروژه ، مبلغ مازادی را نیز برای خود بر میدارد تا سود کاری وی باشد .

اما سوال این است که افرادی که واحدهای یک سازنده شخصی را پیش خرید می کنند در ازای پرداخت سود مازاد به سازنده به چه چیزی دست می یابد؟
چه چیزی باعث این تصمیم گیری می شود که فرد راضی به پرداخت پول بیشتر از قیمت تمام شده واقعی واحد باشد ؟

حق انتخاب جهت و طبقه واحد و ضرر و زیان مشتری در صورت دیرکرد اتمام پروژه ، در آپارتمان های پیش فروش شخصی ساز میسر هستند .

به این معنی که شما در هنگام شروع پیش خرید می توانید طبقه جهت شمالی و جنوبی واحد خود را انتخاب نمایید و همچنین فرد سازنده به شما یک تاریخ تحقیق از زمان تحویل واحد ارائه می‌دهد ، که در صورت دیرکرد تحویل واحد از تاریخ ذکر شده هر روز مبلغی را به عنوان جریمه به شما پرداخت می نماید . از دیگر  نکات مثبت پروژه های شخصی سازی این است که مراحل سند دار شدن واحدها سریع انجام میشود .

 پیش فروش آپارتمان توسط تعاونی سازنده مسکن

اولین مزیت پیش خرید این نوع آپارتمان‌ها که توسط یک تعاونی ساخته می‌شود این است که شما تنها قیمت تمام شده واحد را پرداخت می کنید .سود مازادی را به سازنده نمی‌دهید .
دیگر مزیت این نوع پروژه‌ها راحتی خیال شما از اعتبار سازندگان می باشد. به طور معمول به سختی می‌توان به سازنده شخصی اعتماد کرد ، اما در یک تعاونی شما این اطمینان را خواهید داشت که حتی ر صورت دیر و زود شدن ساخت پروژه هرگز پول خود را از دست نمی دهید و بالاخره به واحد خود می‌رسید .

یکی از نکاتی که برخی از افراد را از انتخاب تعاونی برای خرید واحد منصرف می‌کنند نداشتن  اطلاع دقیق از طبقه و جهت واحد می باشد . به طور معمول در ابتدای پروژه شما تنها می توانید متراژ واحد خود را انتخاب کنید ، اما امروزه این مشکل نیز برطرف شده است و طبق توضیحاتی که دادیم بر اساس زمان پرداخت اقساط و …. شما می‌توانید شرایط طبقه و جهت واحد را مشخص کنید .

نتیجه گیری :

با توجه به مطالب گفته شده شما می توانید نسبت به مفهوم تعاونی مسکن و نحوه کار و شرایط انتخاب یک تعاونی دوروز آگاهی پیدا کنید همچنین میتوانید با همکاران ما در جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در ارتباط باشید .