اثر وام مسکن از بین رفت | املاک پاستور منطقه ۲۲

اثر وام مسکن از بین رفت | املاک پاستور منطقه ۲۲

اثر وام مسکن از بین رفت

 غلامرضا سلامی کارشناس اقتصادی در این خصوص می گوید: خانه اولی هایی که از دریافت وام مسکن منصرف شدند، به دلیل کاهش قدرت خریدشان بوده است.
وی می افزاید: وامی که برای مسکن پرداخت می شده، در حال حاضر اثر خود را از دست داده و قیمت خانه در این مدت حداقل دو برابر شده است. یعنی اگر یک آپارتمانی را ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته بودند و می خواستند ۱۶۰ میلیون تومان وام بگیرند، الان آن خانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان شده است.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که وام اثر خود را از دست داده است، تصریح می کند: این نتیجه این است که برنامه تولید به تقاضا وصل نشده است. این در حالی است که اگر چنین اتفاقی می افتاد، خانه اولی ها می توانستند مسکن را پیش خرید کنند و به این ترتیب ریسک افزایش قیمت خانه را از خود دور می کردند.
سلامی عنوان می کند: متاسفانه پیش فروش مسکن در ایران قانونمند نشده و اصولا ساخت برای اقشار با توان متوسط و جوانان در ایران دیده نمی شود. در حالی که در دنیا توسعه گرها کسانی هستند که در حقیقت در جاهای ارزان قیمت می سازند و از ابتدا هم با خریداران قرارداد می بندند و به صورت پیش فروش ریسک افزایش قیمت از بین می رود. این به همان وام مسکن وصل می شود. در واقع همه چیز با هم هماهنگ جلو می رود تا این که یک نفر بتواند صاحب خانه شود. اما در ایران همه به طور مستقل عمل می کند. بانک، تقاضا و عرضه مستقل عمل می کند.
وی متذکر می شود: این کار دولت است که بتواند ابزار لازم برای ارتباط بخش های مختلف اقتصاد فراهم کند که متاسفانه موفق نبوده است.
این کارشناس اقتصادی یادآور می شود: در ۵۰ سال گذشته حداقل ۴ یا ۵ بار …

منطقه 22 / املاک منطقه 22 / رهن آپارتمان منطقه 22