بازار مسکن در بهار ۹۸ وضعیتی را سپری کرد؟ | املاک پاستور منطقه ۲۲

بازار مسکن در بهار ۹۸ وضعیتی را سپری کرد؟ | املاک پاستور منطقه ۲۲

بازار مسکن در بهار ۹۸ وضعیتی را سپری کرد؟

علائم رکود در بازار مسکن هویداست. بانک مرکزی به تازگی آمار معاملات مسکن در اردیبهشت‌ماه را منتشر کرده است.

به گزارش املاک منطقه 22 و به نقل از هفته‌نامه تجارت فردا، این آمار نشان می‌دهد که میزان معاملات در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۵ /۳۶ درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین بهای میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران طی ماه گذشته با ۱۱۲ درصد افزایش نسبت به اردیبهشت پارسال به ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید.

این رقم همچنین در مقایسه با میانگین قیمت در فروردین ۵ /۱۲ درصد افزایش یافته و سبب شده رشد قیمت بی‌سابقه ماهانه مسکن رقم بخورد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن در تهران طی فروردین‌ماه مترمربعی ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که طی یک ماه معادل یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

به این ترتیب قیمت مسکن در اردیبهشت ۹۸ رکورد بیشترین افزایش ماهانه را از سال ۹۲ تاکنون که سابقه انتشار گزارش‌های ماهانه تحولات بازار مسکن وجود دارد، به خود اختصاص داد.

بیشترین رشد ماهانه قیمت مسکن در طول این بازه بیش از شش‌ساله، مربوط به اردیبهشت سال ۹۲ بوده که قیمت مسکن با تورم ۵ /۹درصدی روبه‌رو شد.

در طول این مدت میانگین قیمت مسکن هرگز طی یک ماه بیش از ۱۰ درصد رشد نکرده بود و این رخداد در اردیبهشت ۹۸ بی‌سابقه است.

به لحاظ ریالی نیز بیشترین تورم مسکن پیش از این در اسفند ۹۷ رقم خورد که میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران یک میلیون تومان افزایش یافت اما اکنون به لحاظ ریالی هم شاهد افزایش بیش از این هستیم.

کارشناسان معتقدند علت افزایش قیمت با وجود کاهش تقاضای خرید را باید در سمت عرضه جست‌وجو کرد. کمبود عرضه آپارتمان به دامنه‌دار شدن رشد قیمت مسکن در اردیبهشت‌ماه دامن زد و در نهایت شاهد این تورم شدید بودیم.

قیمت‌ها در بازار ملک مسیری را طی کرد که اکنون وزن تقاضای مصرفی در معاملات مسکن به پایین‌ترین حد رسیده و قدرت خرید آنها به شدت کاهش یافته است.

از طرفی انتظارات تورمی برخی از فعالان بازار ملک سبب شده آنها همچنان از فروش امتناع کنند و این وضعیت بیش از همه در بازار نوسازها مشهود است.

رشد شدید قیمت مسکن دقیقاً در ماهی اتفاق افتاد که برخی در فضای مجازی و گروه‌های تلگرامی از درون بازار مسکن نقل‌قول می‌کردند که قرار است به زودی قیمت مسکن ریزش کند.

اگرچه تجربه دوره‌های رکود معاملات مسکن و ماه‌های پس از جهش قیمت مسکن در تهران نشان می‌دهد معمولاً بعد از جهش و رونق، قیمت برای چند ماه ثابت می‌ماند تا به تدریج قیمت واقعی مسکن کاهش پیدا کند، اما انتظار ریزش قیمت که در درون بازار مسکن شکل گرفته بود، محقق نشد و حتی بازار رویه‌ای برعکس را طی کرد.

با توجه به این رویه کنونی سوال مهم این است که سمت و سوی بازار در تابستان سال جاری چگونه است و آیا این شرایط از لحاظ قیمت و میزان معاملات در سه ‌ماه دوم دچار تغییر خواهد شد؟

اخبار مسکن

رکود بازار مسکن