رکود بی‌سابقه در بازار مسکن / تعدیل قیمت‌ها در راه است؟ | املاک پاستور منطقه ۲۲

رکود بی‌سابقه در بازار مسکن / تعدیل قیمت‌ها در راه است؟ | املاک پاستور منطقه ۲۲

رکود بی‌سابقه در بازار مسکن / تعدیل قیمت‌ها در راه است؟

برخی فعالان بازار می گویند: مالکان شانسی برای افزایش اجاره به اندازه قیمت ندارند چرا که دستمزدها افزایش چندانی نداشته و چاره ای نیست جز آنکه اجاره‌بها را حداکثر ۲۰ درصد افزایش دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش شتابان قیمت مسکن، اندکی پس از نوسانات ارزی و تضعیف چند صددرصدی ارزش ریال، اولین بازاری بود که تورم افسارگسیخته را آغاز کرد. این در حالی است که تا آغاز سال ۹۶ رکود بلندمدتی که از پایان سال ۹۲ شروع شده بود و هنوز یک سال نبود که بازار رونق را تجربه می کرد. گرچه رونق مسکن در سال گذشته سود خوبی نصیب سرمایه‌گذاران و سازندگان کرد ولی بازگشت به چرخه رکود را تسریع کرد.

بازار مسکن سالیانی طولانی را در رکود به سر می‌برد و تحرک دلار در بازار ارز، سبب شد قیمت بازارهای موازی مانند بازار طلا، سکه، خودرو نیز در مسیر افزایش قرار گیرد.

بسیاری از کارشناسان حالا معتقدند بازار در آستانه رکودی تازه قرار دارد، رکودی که می‌تواند حتی به تعدیل قیمت در ماه‌های پیش رو منجر شود. آنچه اهمیت دارد اما رشد شدید بهای اجاره تحت تاثیر رکود در بازار خرید و فروش است. افزایش قیمت اجاره‌بها سبب شده است بسیاری از مستاجران به منظور مدیریت مالی خود نسبت به اجاره خانه در مناطق ارزان‌تر اقدام کنند.

اکنون یکی از دغدغه‌های دولت علاوه بر کمک به اقشار فرودست در تامین معیشت، حمایت از مستاجران هم هست. این میان از یکی دو طرح نام برده می‌شود اما برخی معتقدند که این اقدام ممکن است سبب افزایش دوباره قیمت‌ها شود. در همین رابطه حسام عقبایی، نایب‌رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: همان‌طور که با خبرید، قیمت مسکن در عرض یک سال بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، به بیان دیگر ملکی که در سال گذشته یک میلیارد تومان قیمت داشت، امسال حداقل دو میلیارد تومان قیمت دارد. این میان نرخ اجاره‌بها و قیمت با یکدیگر رابطه تنگاتنگی دارند و مالکان هم انتظار دارند اجاره بیشتری دریافت کنند.

او با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و به ویژه مزدبگیران گفت: اغلب مستاجران کارمند و کارگر هستند که نسبت به سال گذشته حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد بر افزایش حقوق داشتند و طبیعتا امکان پرداخت اجاره دو برابر شده را ندارند. این برای مالکان هم مشخص است و با توجه به اینکه از میانه خرداد اوج معاملات ملکی آغاز و تا شهریور ادامه خواهد داشت، من بعید می‌دانم افزایش اجاره‌بها بیش از ۲۰ درصد ممکن باشد چرا که تورم بیشتر به مهاجرت معکوس و افزایش حاشیه‌نشینی و همچنین بالا رفتن تعداد خانه‌های خالی می‌شود.

وی تاکید کرد: این اتفاقات خود تاثیری به سزا بر کاهش کیفیت زندگی و سطح رفاه بر جا می‌گذارد.

نایب‌رییس اتحادیه املاک در رابطه با سیاست‌های حمایتی دولت از مستاجران، ضمن رد تاثیر تورمی آن تصریح کرد: تجربه نشان داده گهگاه تسهیلات به افزایش قیمت و گاهی نیز بی‌تاثیر بر آن است. مثلا در سال ۹۱ چند سالی بود دولت هرگونه تسهیلات‌دهی به مسکن را ممنوع کرده بود ولی در همان زمان قیمت‌ها دو برابر شد. با توجه به مشکلات گوناگونی که مردم به آن دچار شدند، حمایت از مستاجران ضروری است. رشد نامتعارف اجاره‌بها، تنها با حمایت‌های ویژه زندگی مردم را حفظ می‌کند.

عقبایی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت رکودی بازار مسکن، تاکید کرد: رکود سنگینی بازار را در بر گرفته که به نظر من قطعا تا پایان سال ادامه خواهد داشت. این کسادی که در سال جاری شروع شده، عمیق‌ترین رکودی است که بازار مسکن ایران به خود دیده و از تمام رکودهای پیشین شدیدتر است. بنا بر آمار هم اکنون ۷۰ درصد از معاملات مسکن نسبت به سال گذشته کمتر شده که رکوردشکنی بزرگی است. به نظر نمی رسد تا پایان سال حداقل بازار مسکن روزهای بهتری را به خود ببیند.

در عین حال فعالان نیز از کاهش شدید حجم معاملات بازار و همچنین تقاضا برای خرید و فروش سخن می‌گویند، بررسی‌ها نشان می‌دهد تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها، واحدهای مسکونی متراژ کوچک و همچنین با سنینی بالاتر از ۱۵ سال در بازار معامله می‌شوند . دلیل این اتفاق نیز کاهش قدرت خرید تلقی می‌شود.

منبع: خبرآنلاین