بنر تلگرام

موافقت مردم با مالیات سنگین در حوزه سوداگری مسکن

اخبار تیر 9, 1398 تیر 9, 1398


ششمین قسمت از سری جدید برنامه «پایش» در سال ۹۸، با رویکرد «سوداگری در حوزه مسکن»، دیروز ۴ تیرماه  از شبکه اول سیما پخش خواهد شد.

پایش ۴ تیرماه با توجه به فصل نقل و انتقالات مستاجران و سهم مسکن از هزینه خانوار، موضوع سوداگری در حوزه زمین و مسکن را محور اصلی مباحث این خود قرار داد.

به گزارش املاک پاستور   و به نقل از فارس، در این زمینه، فرشید ایلاتی، کارشناس حوزه زمین و مسکن، با تاکید بر اینکه مسکن جز نیازهای اساسی خانوار ها است، گفت: در قانون اساسی وظیفه تامین مسکن خانوارها بر عهده دولت گذاشته شده است. متوسط سهم هزینه مسکن از سبد هزینه سالانه خانوارها، تقریبا ۵۰ درصد است. البته در بعضی خانوارها ممکن است ۷۰ تا درصد هزینه آنها را در بر گیرد.

این کارشناس مسکن با مقایسه عدد فوق با کشورهایی که توانسته اند مشکل مسکن را حل کنند، افزود: در این کشورها متوسط سهم هزینه مسکن از درآمد خانوار، کمتر از ۲۰ درصد است.  اما باید توجه داشت که این اعداد برای قبل از گرانی های مسکن بوده و پیش بینی می شود که در حاضر سهم هزینه مسکن از کل هزینه های هر خانوار به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

وی افزود: از سال ۶۵ تا ۹۵، درصد خانواده های مالک کاهش و خانواده های مستاجر افزایش داشته است. به گونه ای که در سال ۶۵، حدود ۸۰ درصد خانوارها مالک بوده و در سال ۹۵، این عدد به ۵۴ درصد رسیده است. این اعداد نشان می دهد که سیاستگذار در حوزه مسکن درست عمل نمی کند و نتیجه سیاست ها منجر به افزایش اجاره نشینی خانوارها شده است.

ایلاتی گفت: به دلیل افزایش قیمت مسکن، خانوارها باید ۴۳ سال انتظار بکشند، تا مالک مسکن شوند. ما در تولید مسکن هیچ مشکلی نداریم. ما در توزیع مسکن مشکل داریم. عده ای از خانوارها هستند که هیچ مسکن ملکی ندارند و عده ای دیگر چندین مسکن دارند و این مسئله به نوعی احتکار محسوب می شود.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش با بیان اینکه از سال ۹۷ تا ۹۸ قیمت مسکن و اجاره آن بیش از ۲ برابر افزایش داشته است، بیان کرد: درآمد خانوارها در سال ۹۸ کمتر از ۱۵ درصد رشد داشته اما هزینه مسکن آنها بیش از دو برابر شده است. بنابراین این هزینه به خانوارها فشار آورده است و این مسئله در حالی است که دولت هیچ برنامه ای برای کنترل بازار مسکن ندارد.

ایلاتی با تاکید بر راه های کنترل قیمت خرید  و اجاره مسکن، افزود: یکی از قوانینی که می تواند ما را برای ساماندهی این وضعیت کمک کند، قانون مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT است که متاسفانه با نامه نگاری وزیر سابق مسکن، در مجلس تصویب نشد. اگر این قانون تصویب می شود، قیمت مسکن افزایش کاذب نمی یافت و ۷۰ درصد افزایش قیمت مسکن از طریق مالیات به جیب دولت بازمی گشت. بنابراین این قانون مانع سوداگری در حوزه زمین و مسکن می شد.

کارشناس زمین و مسکن در پایان بیان کرد: مجموعه سیاست های حوزه زمین و مسکن مانند یک زنجیر است و نمی توان با به کار گیری یک سیاست، این حوزه را ساماندهی نمود. در این خصوص نیاز است قوانینی نظیر مالیات بر خانه های خالی که تصویب شده است، اجرا گردد سپس مالیات CGT نیز در ادامه پیگیری شود. مزایای اخذ اینگونه مالیات ها این است که جلو افزایش حبابی قیمت ها را خواهد گرفت و از این طریق سوداگری اتفاق نخواهد افتاد.

همچنین سؤال نظرسنجی امشب برنامه «پایش» هم با توجه به وضعیت بازار مسکن، به‌صورت زیر از مخاطبان سؤال پرسیده شد:

آیا موافقید از سوداگری در مسکن، مالیات سنگین اخذشود؟ ۱٫ بله ۲٫ خیر

در پایان نیز ۹۰ درصد از مردم موافقت خود را با اخذ مالیات سنگین از سوداگری مسکن اعلام نمودند.

خرید آپارتمان در منطقه 22  اخبار مسکن

ارسال نظر

محبوب

 • کتابخانه ایران مال

  کتابخانه ایران مال | باغ کتاب ایران مال ...

  با در فروردین -1377, 781 - بدون نظر

  در این بخش قصد معرفی بخش کتابخانه ایران مال را داریم و میخواهیم در این کتابخانه به گشت و گذار بپردازیم و کتابخانه ایران مال را به شما معرفی کنیم و به و سوالاتی که ممکن است برایتان به وجود آمده و یا بیاید پاسخ دهیم اولیل سوالی که ممکن است برای شما به وجود […]

 • اجاره آپارتمان کوهک

  رهن و اجاره آپارتمان و خانه در کوهک منطق...

  با در فروردین -1384, 781 - بدون نظر

  در این صفحه قصد معرفی فایل های به روز محله ای کوهک را داریم و قصد داریم تا به معرفی محله کوهک در شهرک گلستان منطقه 22 بپردازیم و برج های این محله را معرفی کنیم و قیمت رهن و اجاره آپارتمان در کوهک را به شما بگوییم. و به وسوالات زیر نیز پاسخ دهیم […]

 • سهام پهنه B

  سهام 63 متری شهرک چیتگر پهنه b

  با در فروردین -1385, 781 - بدون نظر

  معرفی سهام های پهنه b و پاسخ به سوالات مربوطه در این صفحه قصد معرفی سهام های 63 و 33 متری پهنه b شهرک چیتگر را داریم ، و میخواهیم سهام های این پهنه را به صورت کامل ترشیح کنیم وبه هر سوالی که ممکن است برای خریدارن محترم در زمان خرید سهام های پهنه […]

 • املاک پاستور منطقه 22

  رهن آپارتمان چیتگر

  با در فروردین -1393, 781 - بدون نظر

  میتوانید در این صفحه همراه ما باشید تا بهترین و مناسب ترین فایل های مربوط به رهن آپارتمان در منطقه 22 را به شما نمایش دهیم  رهن آپارتمان منطقه 22 

 • امتیاز آپارتمان منطقه 22

  امتیاز برج ها و آپارتمان های منطقه ۲۲

  با در فروردین -1397, 781 - بدون نظر

  معرفی امتیاز آپارتمان های منطقه 22  ، شهرک چیتگر ، مروارید شهر ، در این صفحه قصد معرفی امتیازات معتبر منطقه 22 و امتیاز پیش فروش پروژه های در حال ساخت در منطقه 22 را داریم ، اگر قصد خرید  امتیاز آپارتمان در منطقه 22 را دارید با ما همراه باشید تا بهترین تصمیم گیری […]

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر