نگاهی به بازار روز ویلاهای شمال | املاک پاستور منطقه ۲۲

نگاهی به بازار روز ویلاهای شمال | املاک پاستور منطقه ۲۲

نگاهی به بازار روز ویلاهای شمال

بازار معاملات خرید وفروش ویلاهای واقع در شهرهای شمالی کشور به خصوص در شهرهای توریستی استان مازندران این روزها با تبلیغات متفاوتی از سوی فروشندگان نسبت به قبل مواجه شده است.

به گزارش املاک پاستور و به نقل از دنیای اقتصاد، در حالی که معمولا در دو مقطع زمانی یعنی ایام پایان سال و نزدیک به شب عید و همچنین قرار گرفتن در آستانه فصل تابستان، بازار معاملات ویلا به خصوص در شهرهای شمالی کشور داغ‌تر از سایر ایام سال می‌شود، هم‌اکنون مالکان ویلاهای شمالی که قصد فروش ویلا همزمان با آغاز تابستان دارند سعی دارند تا با ساده‌ نشان دادن شرایط فروش،خریداران را ترغیب به معامله کنند.

به این دلیل طی این روزها در آگهی‌های فروش ویلا‌های واقع در شهرهای شمالی کشور،شرایط پرداخت به گونه‌ای اعلام می‌شود که پیش از این نیز در بازار معاملات خرید وفروش آپارتمان‌های کوچک متراژ و ریزمتراژ ارزان قیمت در نیمه جنوبی شهر تهران مرسوم بود.

این روش که بیشتر در مورد ویلاهای ارزان قیمت‌تر با مساحت زمین کمتر از ۲۵۰ مترمربع، صادق است،عمدتا شامل پرداخت پولنقد کمتر از ۵۰ میلیون تومان،امکان استفاده از وام و پرداخت قسطی مابقی مبلغ باقی مانده است؛ این روزها تعداد زیادی از ویلاهای با قیمت تا کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان با این شرایط به بازار معاملات ویلا در شهرهای شمالی عرضه شده‌اند؛رویه‌ای که در سال‌های قبل کمتر از میزان فعلی مشاهده می‌شد یا دست‌کم در آگهی‌های ملکی به میزان فعلی مشهود نبود.

به نظر می‌رسد مالکان ویلاهای فروشی قصد دارند با سهل نشان دادن شرایط پرداخت، اقدام به جذب سرمایه‌های ملکی به بازار معاملات ویلا کنند؛ در حال حاضر که بازار معاملات مسکن در شهر تهران پس از جهش قیمت و کند شدن سرعت رشد قیمت و همچنین کمبود فایل مناسب برای خرید در بازار به بازاری غیرجذاب برای سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران تبدیل شده است مالکان و سازنده‌های ویلا در شهرهای شمالی امیدوارند بتوانند بخشی از سرمایه‌ها را به بازار خرید و فروش ویلا منتقل کنند.

در میان آگهی‌های خرید و فروش ویلا در شهرهای شمالی که کمتر از یک هفته مانده به پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان منتشر شده‌اند فروشنده‌ها معمولا سعی دارند با اشاره به چهار مزیت عمده، مشتریان بیشتری را به خرید ویلای خود ترغیب کنند.

در عمده این آگهی‌ها شرایط اقساط طولانی، بدون بهره، امکان استفاده از وام به واسطه برخورداری ملک از سند قطعی مورد تاکید قرار گرفته است اما بیشترین مانور مالکان این ویلاها بر رقم نسبتا اندکی است که خریداران ویلا در مقایسه با متقاضیان خرید مسکن در شهرهای بزرگ همچون تهران باید در ابتدا به‌صورت نقدی پرداخت کنند.

در عمده موارد این مبلغ برای خرید ویلاهای با متراژ کمتر از ۲۵۰ مترمربع (مساحت زمین)،رقمی حول و حوش ۵۰ میلیون تومان است؛هر چند بر شرایط پرداخت قسطی و اقساط بلندمدت برای خرید این ویلاها در برخی آگهی‌ها اشاره شده است اما تنها در تعداد محدودی از این آگهی‌ها مدت زمان دقیق تسویه با مالک اعلام شده است.