آمار خرید و فروش و رهن و اجاره خانه های مسکونی در نیمه اول آذر ۱۳۹۵ به تفکیک مناطق ۲۲ گانه.

آمار خرید و فروش و رهن و اجاره خانه های مسکونی در نیمه اول آذر ۱۳۹۵ به تفکیک مناطق ۲۲ گانه.

به گزارش ملک رادار و براساس آخرین اطلاعات سامانه بازار املاک کشور،از اول تا ۱۵ آذر، برابر با ۳۷۱۵ معامله خرید و فروش ملک در تهران ثبت شده است. جدول زیر جزییات این موضوع را نشان می دهد.

معاملات خرید و فروش ملک در نیمه اول آذر

همچنین بیش از هزار و ۸۰۰ قرارداد رهن و اجاره آپارتمان در نیمه نخست آذرماه در تهران منعقد شده است که یک‌چهارم از این تعداد رهن کامل بوده است.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، برابر آمار اولیه و غیرقطعی سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، در ۱۵ روز نخست آذر ماه مجموعا هزار و ۸۱۰ فقره قرارداد اجاره‌بها منعقد و از سوی مشاوران املاک در سامانه ثبت شده است. در این بین اگر دایره آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ را قدری وسیع‌تر درنظر بگیریم، سهم قراردادهای رهن و اجاره این واحدها در بازه متراژ ۸۰ تا ۱۲۰ مترمربع مجموعا ۵۱۹ فقره بوده که حدود ۲۹ درصد از کل قراردادها را دربر می‌گیرد. نکته قابل توجه اینجاست که نیمی از این آپارتمان‌ها نوساز بوده است. این داده، نشان‌دهنده انباشت واحدهای استیجاری نوساز در بازار رهن و اجاره آپارتمان است که در تابستان متقاضی نداشته یا به دلیل قیمت پیشنهادی بالا به قرارداد نرسیده است. اما در پاییز با توجه به سرمای حاکم بر بازار رهن و اجاره آپارتمان موجران ناچار شده‌اند قیمت‌های بالای مدنظرشان را قدری تعدیل کنند؛ چراکه به درستی تشخیص داده‌اند منفعت واحد مسکونی اجاره رفته با قیمت تعدیل شده بیشتر از خالی ماندن دست‌کم ۶ ماهه آپارتمان تا زمان فرارسیدن فصل طلایی نقل‌وانتقالات است.

معاملات اجاره بها در نیمه اول آذر